Dzisiaj miało miejsce posiedzenie Komisji ds. Petycji, podczas którego opiniowano złożone przeze mnie prawie dwa miesiące temu petycje dot. umożliwienia zabierania głosu przez osoby niebędące radnymi na posiedzeniach rad gmin i powiatów. Czy Komisja złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy wypełniający moją prośbę? O tym w poniższym artykule.
W poprzednim artykule (kliknij tutaj) informowałem, iż marszałek Marek Kuchciński skierował do Komisji do Spraw Petycji moje dwie petycje dotyczące jednego – ustawowego umożliwienia uczestnictwa (tj. zabierania głosu i zgłaszania wniosków) w posiedzeniach komisji rad gmin i powiatów przez osoby niebędące radnymi. Dzisiaj o godzinie 10:00 poseł Sławomir Jan Piechota otworzył posiedzenie, podczas którego miano opiniować moje żądania. 40 minut później poseł Magdalena Kochan, referent moich próśb, rozpoczęła omawianie tychże petycji, zgłaszając wniosek o zwrócenie się z dezyderatem do MSWiA, w którym Komisja poprosi o informację mówiącą o ilości zgłaszanych skarg do wojewodów dotyczących nieudzielania głosu. Poseł zaproponowała również, by zwrócić się o opinię do samorządów terytorialnych.
Następnie przystąpiono do dyskusji, podczas której ustalono, iż Komisja zwróci się:
- Z dezyderatem, o którym w akapicie wyżej.
- Do Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, innych Związków oraz samorządów terytorialnych o opinię w sprawie petycji.
- O opinię do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Członkowie Komisji stwierdzili, że nie wyobrażają sobie, by na posiedzeniu komisji nie udzielić głosu osobom niebędącym radnym. Zauważono również, iż nie wskazałem w petycji konkretnych przypadków nieudzielania głosu. Błąd ten 2 lub 3 godziny po zakończeniu posiedzenia naprawiłem, wysyłając do Komisji do Spraw Petycji list. Zawarłem w nim. m.in. przypadek z naszej gminy.
20 października 2017 r. miało miejsce posiedzenie Komisji Rewizyjnej, podczas której głos zabrać chciał jeden z mieszkańców – pan Przemysław Mierzejewski. Początkowo prowadzący obrady udzielił mu głosu, lecz w tym samym momencie panu Przemysławowi wypowiedź przerwał Burmistrz Nowego Tomyśla, cytując art. 21 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o tym, iż w posiedzeniach komisji uczestniczyć mogą (tj. zabierać głos i zgłaszać wnioski) tylko osoby niebędące radnymi. Idąc tą interpretacją, można stwierdzić, że nawet organ wykonawczy gminy (burmistrz, wójt, prezydent) nie może zabierać głosu, ponieważ nie jest radnym. Jeśli w taki sposób tenże artykuł będzie wykorzystywany, doprowadzić to może do sytuacji, w której skarżący (jeśli nie jest radnym) nie będzie mógł wypowiedzieć się na temat własnej skargi. Nagranie z tejże komisji: https://soundcloud.com/user-180059650/150303-183717-komisja-rewizyjna-hibner
Co ciekawe w 2014 i 2015 roku przeprowadzano badanie dotyczące jawności działania samorządów pod kierownictwem dra Piotra Sitniewskiego. W III części raportu (kliknij tutaj), na 34 stronie dokumentu znajduje się tabela mówiąca o tym, że w prawie 62% statutów badanych samorządów terytorialnych nie znajduje się uregulowanie możliwości zabierania głosu przez mieszkańców.
W związku z powyższymi przykładami myślę, iż koniecznym jest uregulowanie w ustawie możliwości zabierania przez osoby niebędące radnymi głosu na posiedzeniach komisji rad gmin i powiatów. Dlatego też złożyłem tę petycję i mam nadzieję, że już niedługo Komisja do Spraw Petycji wprowadzi pod obrady Sejmu moje żądania.
Mikołaj Wolanin
Jeśli chcesz dostawać powiadomienia o nowych wpisach, zapisz się do newslettera (formularz na dole menu po prawej stronie).