Będąc niepełnoletnim, Mikołaj w 2019 r. uzyskał zgodę sądu rodzinnego, dzięki której mógł ufundować Fundację na rzecz Praw Ucznia. I tak, od 18 listopada 2019 r. jest nieustannie jej prezesem. W ramach swojej działalności Fundacja podejmuje aktywności edukacyjne oraz interwencyjno-poradnicze.
Gdy idzie o pierwszy filar, Fundacja od początku swojej działalności organizuje Olimpiadę Wiedzy o Prawach Ucznia (w pierwszej edycji w roku szkolnym 2019/2020 jako konkurs, od 2020/2021 jako olimpiada), której przewodniczącym Komitetu Głównego i głównym organizatorem jest Mikołaj. W roku szkolnym 2023/2024 do I etapu Olimpiady szkoły z całej Polski zapisały aż 705 osób, a jej organizację wsparli m.in.: Marszałek Sejmu, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rzeczniczka Praw Dziecka, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Komornicza czy Przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN. Patronatu honorowego udzieliła ponadto Minister Edukacji.
Mikołaj regularnie wygłasza ponadto wykłady, prelekcje i szkolenia z zakresu praw i obowiązków uczniowskich. Przykładami miejsc, w których zostały one wygłoszone, są: Warszawa (na zamówienie Urzędu m.st. Warszawy), Poznań, Oborniki Wielkopolskie (i okoliczne sołectwa), Radomsko, Krzyżowa czy Bolewice. W marcu 2024 r. na zaproszenie Rzeczniczki Praw Dziecka Mikołaj wygłosił na jej stronie na Facebooku webinar nt. praw i obowiązków uczniowskich oraz sposobów ochrony praw w szkole.
Działalność interwencyjno-poradnicza Fundacji obejmuje regularne wspomaganie wszystkich osób, które zwracają się do Fundacji z problematycznymi sytuacjami mającymi miejsce w ich szkołach (czy szkołach ich dzieci). Rok rocznie do Fundacji wpływa kilkaset próśb o pomoc.
W 2021 r. Mikołaj został ponadto obserwatorem z ramienia Fundacji do Child Rights Connect — organizacji z siedzibą w Genewie, która jest zapleczem merytoryczno-administracyjnym dla Komitetu Praw Dziecka ONZ. W marcu 2024 r. Minister Edukacji powołała ponadto Mikołaja do eksperckiego Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia, który ma na celu przygotować projekt ustawy reformujący tę materię oraz przygotowujący prawne podstawy dla funkcjonowania przyszłego ogólnokrajowego Rzecznika Praw Ucznia.
W 2017 r. Mikołaj był marszałkiem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Od 2018 do 2022 r. zaś współorganizatorem obrad Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej (w pierwszej edycji pn. Parlament Dzieci i Młodzieży; zainicjowanego w wyniku odwołania XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2018 r.). Mikołaj to także założyciel i były redaktor prowadzący „Gazety Kongresy” — młodzieżowego miesięcznika.
Od lutego 2022 r. do czerwca 2023 r. pracował w Punkcie Pobytu Krótkoterminowego dla Uchodźców z Ukrainy prowadzonym przez m.st. Warszawę — najpierw jako wolontariusz, a od maja 2022 r. jako pełnoetatowy pracownik Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, głównie na zmiany nocne (by połączyć pracę z własną Fundacją i dwoma kierunkami studiów). Punkt zakończył swoje działanie w czerwcu 2023 r. w związku ze stosowną decyzją warszawskiego Magistratu, a w trakcie swojego operowania przyjął ponad 7000 osób w kryzysie wojennym.